Introducing the 2019 ‘Anything Is Possible’ List

Půjčka bez doložení příjmu je oblíbená například mezi studenty, kteří ještě nemají pravidelný příjem, ale potřebují navýšit svůj finanční rozpočet, dále mezi důchodci či nezaměstnanými lidmi. Hlavní výhoda půjčky bez doložení příjmu spočívá právě v tom, že není nutné dokládat údaje o výši měsíčních příjmů, jak to je tomu u bank či dokonce nebankovních institucí. Pokud máte o tento typ půjčky zájem a rádi byste se dozvěděli podrobnosti, kontaktujte nás. Zodpovíme vaše dotazy a navrhneme pro vás řešení na míru. S námi dosáhne na půjčku takřka každý!

Jsme nebankovní společností, která nabízí zájemcům jak půjčky, tak i hypotéky. O nebankovní půjčky zpravidla žádají lidé, kteří nemohou žádat o půjčku v bance, popřípadě byli se svou žádostí neúspěšní. Rovněž však o nebankovní půjčky žádají lidé, kteří chtějí peníze získat rychle a bez zbytečných prodlev. Důvodů, proč banka zamítne žádost o půjčku, může být hned několik. Nejčastějším důvodem bývá negativní záznam v registru dlužníků, popřípadě nedostatečnou bonitou klienta.

Na našem trhu je mnoho nebankovních společností, které poskytují zájemcům o půjčky ty nejvýhodnější produkty. Pojďme si nyní představit všechny půjčky, mezi kterými si vyberete i vy.

peníze_23

Můžete si vybrat z nejrůznějších produktů, od krátkodobých půjček po spotřebitelský úvěr až na 48 měsíců. Výhodou této půjčky  je skutečnost, že překážkou pro její získání není ani záznam v registru dlužníků.

Půjčky bez registru jsou tím nejčastějším produktem, o který klienti žádají. Nabízíme rovněž i konsolidaci půjček a refinancování. Společnost sloučí klientovy půjčky do jedné výhodnější půjčky, sníží měsíční splátky a zajistí tak klientovi ulehčení rodinného rozpočtu.

V dnešní době však máte díky nebankovním společnostem, které působí na našem trhu, mnoho možností. Tyto společnosti poskytují nejrůznější typy půjček, mezi nimiž jsou i půjčky bez registru ihned. Díky půjčkám bez registru ihned můžete získat potřebné peníze skutečně rychle bez zbytečných administrativních činností a prodlev s tím spojených. Díky půjčkám bez registru ihned můžete získat peníze na svůj účet téměř hned po schválení vaší žádosti o půjčku. Žádost o půjčky bez registru ihned podáte snadno prostřednictvím online formuláře v pohodlí vašeho domova. Stačí jen vyplnit formulář žádosti, a jakmile bude vaše žádost o půjčku odeslána, kontaktuje vás obchodní zástupce společnosti za účelem toho, aby si s vámi domluvil osobní schůzku, na níž společně proberete veškeré detaily půjčky.

A coffee co-op owned by its farmers, a sewing community empowering people of all body shapes and sizes, and a 12-year-old journalist are among those named in WordPress.com’s first-ever “Anything Is Possible” List for 2019, celebrating 14 extraordinary people and organizations who are using the web to make the world a better place.

Jste v situaci, kdy nutně a rychle potřebujete vypůjčit nějaké peníze? Už jste zkoušeli žádat o půjčku v bance, ale nebyla vám vyřízena nebo vám byla zamítnuta? Stalo se tak snad kvůli záznamu v registru dlužníků nebo SOLUS? Bohužel dostat se do registru dlužníků jde velmi lehko a dostat se z něj ven je poměrně obtížné.

Nebankovní půjčky bez registru se nejčastěji poskytují  do výše 10 000 Kč a nabízejí ho všechny nebankovní společnosti, co působí na našem trhu. Najdou se však i výjimky nabízející žadatelům i vyšší částky.

Pokud máte tedy náhodou zamítnutou půjčku kvůli záznamu v registru, řešením může být nebankovní půjčka ihned na účet. Tento typ půjček poskytuje v ČR mnoho nebankovních společností a při schvalování žádosti o půjčku není nahlíženo do registru, ale stačí mít v zásadě jen občanský průkaz, takže šanci na její získání má téměř každý. Díky těmto hyper půjčkám si můžete získat klidně i 50 000 Kč.

 

This year’s inaugural list includes nonprofits, artists who are using their work to raise awareness, and bloggers who created community when they saw a critical gap.

Here are 14 inspiring sites for 2019, where Anything Is Possible:

NappStar

Congolese-American sisters Melissa and Annette Roche started NappStar, an innovative hair salon specializing in loc hairstyles, after growing up watching their mother work on people’s hair in their community in Maryland. They now operate a thriving business in New York City.

It Gets Better Project

The It Gets Better Project was launched in 2010 to help LGBTQ+ youth feel supported and connected in the face of bullying and intolerance; over the years, the organization has collected a massive archive of over 60,000 stories all sharing the same theme of empowerment.

Orange Street News

Hilde Lysiak started Orange Street News, her small town’s only newspaper, at the age of 9. She’s been serving her community nonstop since then, reporting on everything from snow days to the local drug crisis.

The Sewcialists

The Sewcialists is an online global community that brings together sewing and knitting fans committed to celebrating their craft, making it accessible to people of all body shapes and sizes, and focusing on sustainability and empowerment.

Beer&Body Craft Beer Girls

In an often male-dominated industry and cultural niche, Kate Christensen decided women who enjoy craft beer need to have a safe community space in which to connect, educate one another, and discuss responsible consumption, health, and wellness.

Stephanie Land

A blog-to-book success story — Stephanie was a single mother facing homelessness when she started blogging about her experiences living with poverty and working as a house cleaner. After going viral a couple of years ago, she now has a new memoir, MAID, coming out in January.

The Spelling Champ

High-school senior Cole Shafer-Ray finished third at the Scripps National Spelling Bee in 2015; after coming so close to winning, he decided to channel his talent and energy into empowering others to excel at competitive spelling bees, starting a successful consulting business.

Pachamama Coffee

Based in Sacramento, Pachamama Coffee has a powerful story of social entrepreneurship: it’s a grower-owned cooperative through which coffee farmers from Ethiopia, Nicaragua, Mexico, Guatemala, and Peru sell their fair-trade beans across farmers’ markets, co-ops, and retailers around the U.S.

Ideas Beyond Borders

A nonprofit aiming to correct misinformation and fight against extremist narratives, Ideas Beyond Borders was founded by Faisal Saeed Al Mutar, who arrived in the U.S. as an Iraqi refugee in 2013. The organization focuses on educating and bridge-building via translation, bringing English texts on human rights and adjacent topics to Arabic-speaking communities in the Middle East.

Rebrand Cities

Founder Hajj Flemings identified a major obstacle for small businesses in American communities, including many owned by people of color: they are still on the analog side of the digital divide. Rebrand Cities works to bridge that gap by bringing small businesses online and opening up new opportunities for small business owners across the country.

Kelsey Montague

Kelsey Montague

Street artist Kelsey Montague explores the interaction between public art and the human experience, having created street murals in cities including Cape Town, Galway, Buenos Aires, Hong Kong, Manchester, and New York City. She will be painting a new mural in collaboration with WordPress.com in January, to be featured in Los Angeles.

Maeband

Maeband founder Holly Kjar and kids.
Maeband founder Holly Kjar and two of her kids.

While pregnant with her fourth child, Holly Kjar was frustrated by the lack of affordable maternity wear. So she teamed up with her mother to create a brand new belly band, and launched a new online business on WordPress.com that allows women to keep wearing their favorite clothes during pregnancy and empowers them to stay active while saving money.

Faces of Auschwitz

Faces of Auschwitz founder Marina Amaral
Faces of Auschwitz project lead Marina Amaral

Faced with growing ignorance about the Holocaust among younger people, master photo colorist Marina Amaral decided to bring victims’ stories and humanity to life by colorizing photos from the Auschwitz Museum archives. They can now be explored on the website of the organization she leads, Faces of Auschwitz.

Corvid Research

Seattle-based wildlife scientist Kaeli Swift launched a WordPress.com blog as a grad student to share the knowledge she’s collected through her research on urban crows. Her site has become a thriving online community for others who share her passion for these fascinating birds — and an entry point into the study of nature for people all over the world.

To read all of the Anything Is Possible stories, go to wordpress.com/do-anything.


Zdroj: https://nebankovnipujckybrno.wordpress.com/

Půjčky jsou v dnešní době nejjednodušším způsobem, jak řešit své aktuální finanční potíže či akutní nedostatek finančních prostředků. Získání peněz není nijak složité, ba naopak. V dnešní době máte možnost získat půjčky v podstatě na cokoliv a nemusíte ani sdělovat účel, pro který o půjčku žádáte.

Na českém trhu působí mnoho bankovních i nebankovních institucí, které nabízejí půjčky všeho druhu. Při výběru vhodné půjčky byste se měli především zaměřit na výši RPSN.

peníze_3

Co znamená zkratka RPSN? Jedná se o zkratku pro celkové procentní náklady, resp. roční procentní sazba nákladů na váš úvěr, jednoduše to znamená, že RPSN udává podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za jeden rok v souvislosti se splátkami, správy a dalšími výdaji spojenými s půjčkou. Rozhodně byste si měli vždy prověřit instituci, od níž o půjčku žádáte, že informace, které vám sděluje, jsou pravdivé. Od roku 2002 jsou poskytovatelé spotřebitelských úvěrů uvádět nejen své nabídky, ale i RPSN. Nemusí být však uvedeno u půjček, které jsou nižší než 5 tisíc Kč či vyšších než 1 880 000 Kč. Pokud není RPSN uvedeno, je daný úvěr úročen automaticky diskontní sazbou České národní banky.

Autor příspěvku:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.