Introducing the 2019 ‘Anything Is Possible’ List

Každého z nás může někdy potkat situace, kdy se objeví nějaké nečekané výdaje, a tím vzniknou náklady, které významně zatíží domácí rozpočet. Pakliže vám váš příjem nestačil k pokrytí těchto nečekaných výdajů, jistě jste zažádali o půjčku v bance.

Pakliže vám byla žádost o půjčku v bance zamítnuta, je tomu tak pravděpodobně z důvodu toho, že máte negativní záznam v registru dlužníků. Mohlo se tak však stát i z důvodu toho, že vás banka shledala jako nedostatečně bonitního žadatele.

peníze_16V dnešní době však nemusíte žádat jen o půjčky v bance, využijte možností, které vám nabízejí nebankovní půjčky online! Nebankovní půjčky online jsou výhodné v tom, že potřebné peníze můžete získat i během několika minut. Ať už zvolíte jakoukoliv z rychlých půjček, máte jistotu, že peníze získáte skutečně rychle bez zbytečných prodlev.

Jestliže máte dluhy, se kterými si nevíte rady, poraďte se s odborníky, kteří se zabývají oddlužením. Pomohou vám zbavit se finančních potíží a postavit se znovu na vlastní nohy.

Tato půjčka je určena primárně těm, kteří potřebují peníze skutečně rychle a nemají čas na to, aby chodili od jedné pobočky společnosti ke druhé. Rychlá půjčka ihned je bezhotovostní půjčkou, to tedy znamená, že vám budou peníze převedeny na váš bankovní účet. Domníváte se, že jsou vaše dluhy již skutečně vysoké a je namístě je začít řešit? Svěřte se do rukou odborníků, kteří se specializují na oddlužení, a dostaňte se z dluhové pasti. Jedná se o ideální řešení pro ty, jimž dluhy již přerostly přes hlavu a nevědí si s touto kritickou situací rady.

A coffee co-op owned by its farmers, a sewing community empowering people of all body shapes and sizes, and a 12-year-old journalist are among those named in WordPress.com’s first-ever “Anything Is Possible” List for 2019, celebrating 14 extraordinary people and organizations who are using the web to make the world a better place.

Půjčky na směnku mají tu výhodu, že při jejich schvalování nemusíte projít žádným automatickým schvalovacím procesem, ale vaše žádost je posuzována individuálně. Díky osobnímu přístupu má tedy možnost získat půjčku i ten, kdo byl jinou společností automaticky odmítnut.

Jak je to s dobou splatnosti v případě půjček na směnku? Doby splatnosti se liší od jednotlivých soukromých poskytovatelů, je možné si dobu splatnosti dohodnout i na několik let.

Prostřednictvím půjček na směnku můžete získat peníze bez zbytečných prodlev. Na rozdíl od klasických bankovních půjček se celá vypůjčená částka v případě půjček na směnku splatí jednorázově na konci doby splatnosti, kterou jste si s poskytovatelem půjčky domluvili.

 

 

This year’s inaugural list includes nonprofits, artists who are using their work to raise awareness, and bloggers who created community when they saw a critical gap.

Here are 14 inspiring sites for 2019, where Anything Is Possible:

NappStar

Congolese-American sisters Melissa and Annette Roche started NappStar, an innovative hair salon specializing in loc hairstyles, after growing up watching their mother work on people’s hair in their community in Maryland. They now operate a thriving business in New York City.

It Gets Better Project

The It Gets Better Project was launched in 2010 to help LGBTQ+ youth feel supported and connected in the face of bullying and intolerance; over the years, the organization has collected a massive archive of over 60,000 stories all sharing the same theme of empowerment.

Orange Street News

Hilde Lysiak started Orange Street News, her small town’s only newspaper, at the age of 9. She’s been serving her community nonstop since then, reporting on everything from snow days to the local drug crisis.

The Sewcialists

The Sewcialists is an online global community that brings together sewing and knitting fans committed to celebrating their craft, making it accessible to people of all body shapes and sizes, and focusing on sustainability and empowerment.

Beer&Body Craft Beer Girls

In an often male-dominated industry and cultural niche, Kate Christensen decided women who enjoy craft beer need to have a safe community space in which to connect, educate one another, and discuss responsible consumption, health, and wellness.

Stephanie Land

A blog-to-book success story — Stephanie was a single mother facing homelessness when she started blogging about her experiences living with poverty and working as a house cleaner. After going viral a couple of years ago, she now has a new memoir, MAID, coming out in January.

The Spelling Champ

High-school senior Cole Shafer-Ray finished third at the Scripps National Spelling Bee in 2015; after coming so close to winning, he decided to channel his talent and energy into empowering others to excel at competitive spelling bees, starting a successful consulting business.

Pachamama Coffee

Based in Sacramento, Pachamama Coffee has a powerful story of social entrepreneurship: it’s a grower-owned cooperative through which coffee farmers from Ethiopia, Nicaragua, Mexico, Guatemala, and Peru sell their fair-trade beans across farmers’ markets, co-ops, and retailers around the U.S.

Ideas Beyond Borders

A nonprofit aiming to correct misinformation and fight against extremist narratives, Ideas Beyond Borders was founded by Faisal Saeed Al Mutar, who arrived in the U.S. as an Iraqi refugee in 2013. The organization focuses on educating and bridge-building via translation, bringing English texts on human rights and adjacent topics to Arabic-speaking communities in the Middle East.

Rebrand Cities

Founder Hajj Flemings identified a major obstacle for small businesses in American communities, including many owned by people of color: they are still on the analog side of the digital divide. Rebrand Cities works to bridge that gap by bringing small businesses online and opening up new opportunities for small business owners across the country.

Kelsey Montague

Kelsey Montague

Street artist Kelsey Montague explores the interaction between public art and the human experience, having created street murals in cities including Cape Town, Galway, Buenos Aires, Hong Kong, Manchester, and New York City. She will be painting a new mural in collaboration with WordPress.com in January, to be featured in Los Angeles.

Maeband

Maeband founder Holly Kjar and kids.
Maeband founder Holly Kjar and two of her kids.

While pregnant with her fourth child, Holly Kjar was frustrated by the lack of affordable maternity wear. So she teamed up with her mother to create a brand new belly band, and launched a new online business on WordPress.com that allows women to keep wearing their favorite clothes during pregnancy and empowers them to stay active while saving money.

Faces of Auschwitz

Faces of Auschwitz founder Marina Amaral
Faces of Auschwitz project lead Marina Amaral

Faced with growing ignorance about the Holocaust among younger people, master photo colorist Marina Amaral decided to bring victims’ stories and humanity to life by colorizing photos from the Auschwitz Museum archives. They can now be explored on the website of the organization she leads, Faces of Auschwitz.

Corvid Research

Seattle-based wildlife scientist Kaeli Swift launched a WordPress.com blog as a grad student to share the knowledge she’s collected through her research on urban crows. Her site has become a thriving online community for others who share her passion for these fascinating birds — and an entry point into the study of nature for people all over the world.

To read all of the Anything Is Possible stories, go to wordpress.com/do-anything.


Zdroj: https://nebankovnipujckybrno.wordpress.com/

Nechcete nebo nemůžete dokládat bance svoje příjmy? Pak zvolte půjčku bez potvrzení o příjmu, které poskytují nebankovní společnosti působící na českém trhu.

Půjčka bez potvrzení o příjmu je velmi žádaným produktem, který využívají jak nezaměstnaní, tak i maminky na mateřské dovolené, důchodci či živnostníci, kteří mohou mít s prokazováním svých příjmů potíže, ačkoliv to nutně nemusí znamenat, že by měli problémy se splácením půjčky potíže. Získejte nebankovní půjčky až do výše 50 tisíc Kč rychle a jednoduše bez zbytečného papírování.

Autor příspěvku:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.